ایجکس چیست؟ چه کاربردی دارد و چگونه می توان از آن استفاده کرد؟

به طور خلاصه ایجکس را می توان تکنیکی معرفی کرد که ما را قادر می سازد تا بدون بارگذاری مجدد یک صفحه قسمت هایی دلخواه از آن را بروزرسانی کنیم. با این تعریف می توان به اهمیت استفاده از آن پی برد. زیرا در این صورت می توان از بارگذاری مجدد و بیهوده صفحات وب اجتناب کرد و میزان مصرف پهنای باند کاربر را کاهش داد. ایجکس به صفحات وب این قابلیت را می دهد که به صورت غیر همزمان و با ارسال اطلاعات مشخصی به سرور, فقط قسمتی از محتوای صفحه را تغییر دهند. در صورتی که در صفحات معمولی برای ایجاد کوچکترین تغییری در صفحه وب باید کل آن را مجددا بارگذاری کرد.

تکنیک ایجکس در بسیاری از وبسایت های معروف کاربرد دارد. مواردی مانند Facebook, Twitter, Stack overflow, YouTube, Gmail, Google, همه و همه از این تکنیک استفاده می کنند. برای مثال وقتی در گوگل موضوعی را سرچ می کنید, بلافاصله یک عملیات ایجکس راه اندازی شده و پیشنهاد هایی در مورد آن موضوع به شما ارائه می شود.

ایجکس چیست؟

بررسی واژه AJAX

عبارت AJAX مخفف Asynchronous JAVAScript and XML می باشد.

 Asynchronous به این معنی است که وقتی یک کلاینت از سرور درخواست اطلاعات می کند تا زمان دریافت اطلاعات به حالت فریز در نمی آید و در عوض میتواند از صفحه وب استفاده کند.

JAVAScript که یک زبان برنامه نویسی است و یک درخواست ایجکس را راه اندازی کرده و درنهایت پاسخ دریافتی از سرور را تجزیه و تحلیل کرده و ساختار صفحه را بروزرسانی می کند.

از XMLHttpRequest برای رد و بدل کردن نامتقارن داده ها استفاده می شود. البته به جای این فرمت می توان از فرمت نسبتا سبکتر JSON نیز استفاده کرد.

ایجکس چیست؟

مراحل طرز کار این فناوری را می توان در چند مرحله توصیف کرد:

  1. ابتدا یک رویداد در مرورگر رخ می دهد.
  2. سپس شیء XMLHttpRequest ساخته شده و با دیتای لازم پیکربندی می شود.
  3. این شیء ساخته شده به سرور ارسال شده اما صفحه همچنان قابل دسترسی باقی می ماند.
  4. وب سرور پس از انجام پردازش های لازم, این شیء XML (یا JSON) را برگشت می دهد.
  5. شیء XMLHttpRequest تابع callback را فراخوانی کرده و در نتیجه شیء XML پردازش می شود.
  6. صفحه وب بروزرسانی می شود.

محدودیت ها و معایب ایجکس چیست؟

  • اگر مرورگری از JAVAScript یا XMLHttp پشتیبانی نکند امکان استفاده درست از صفحاتی که از این تکنیک استفاده می کنند را نخواهد داشت.
  • حفظ و نگهداری و بروزرسانی صفحاتی که چنین محتوایی تولید می کنند نسبتا دشوارتر است.
  • بر خلاف صفحات معمولی که در آن ها کاربر با فشردن دکمه back به صفحه قبل بر می گردد در صفحاتی که از این تکنیک استفاده می کنند چنین قابلیتی وجود ندارد. البته این مشکل در HTML5 برطرف شده است.

کتابخانه JQuery جاوا اسکریپت, چندین تابع و متد بسیار کارآمد برای استفاده از ایجکس در صفحات وب ارائه می دهد.(ajax,load)

ایجکس چیست؟

برای آشنایی بیشتر و دقیقتر با فناوری ایجکس, توابع مربوطه JQuery و نحوه ساخت یک صفحه وب با استفاده از این تکنیک می توانید سری مقالات آشنایی با ایجکس ما را دنبال کنید. در این سری به تعریف دقیق تری از ایجکس, جزئیات و مباحث مرتبط با آن می پردازیم. علاوه بر آن با ساخت دو مثال در سطح مبتدی و پیشرفته نحوه استفاده از آن را به طور کامل می آموزیم. 

آشنایی با ایجکس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *