معمولا هدف پروژه های طراحی وبسایت, اجرای آن تا قبل از موعد مقرر و سپس بلافاصله آغاز پروژه بعدی است, در حالی که بازبینی پروژه ای که به پایان رسیده از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر در حال اتمام طراحی سایتتان هستید, این بهترین زمان برای شماست تا به بازبینی طراحی تان بپردازید.

قبل از شروع

قبل از انجام هر کاری به یاد داشته باشید که هدف شما از بازبینی پروژه های قبلی تان صرفا نقد کردن و بزرگنمایی ایرادات کار نیست. صرف مطرح کردن مشکلات و کاستی ها نه تنها کمکی نمی کند بلکه باعث کمرنگ تر شدن نقاط قوت و توانایی ها نیز می شود. شما با این کار این فرصت را بدست می آورید که آموخته هایتان و دیدگاه کلی تان نسبت به طراحی سایت را ارتقاء دهید و در نتیجه با اندکی برنامه ریزی مناسب برای کار های بعدیتان بهترین نتیجه را بگیرید.

عمل بازبینی بعد از اتمام طراحی سایت صورت می گیرد, به طور دقیق تر بعد از تحویل آن به مشتری یا بقیه اعضای تیم. البته لزومی ندارد که این کار بلافاصله انجام گیرد اما بهترین زمان برای انجام این کار تا دو هفته بعد از اتمام پروژه است, مدت زمانی که هنوز اطلاعات پروژه در ذهنتان است و جزییات را فراموش نکرده اید. حتما به یاد داشته باشید که زمانی را برای جلسه بازبینی انتخاب کنید که همه اعضای تیم در آن حضور داشته باشند.

بازبینی در طراحی سایت

 

روش ارتباطی تان را هوشمندانه انتخاب کنید

برای بعضی از تیم ها, بهترین راه ارتباطی برای بازبینی پروژه ممکن است حضوری و یا از طریق تماس ویدیویی باشد. برای پروژه های کوچکتر, ایمیل نیز کفایت می کند. به همین ترتیب شما نیز باید برای به اشتراک گذاشتن یافته ها و نظراتتان و دریافت بازخورد آن, بهترین روش را انتخاب کنید. اگر یکی از اعضای تیم نمی تواند در جلسه حضوری شرکت کند, راهی برای دریافت دیدگاه او و ارسال نتایج جلسه به وی پیدا کنید. مشارکت همه اعضای تیم برای بررسی نکات مثبت و منفی پروژه به اتمام رسیده لازم و ضروری است.

اهداف خود را مشخص کنید

چند روز قبل از جلسه بازبینی, موارد مورد بحث را مشخص کنید و آن را به بقیه اعضای تیم ارائه دهید. با این کار هدف جلسه بازبینی متمرکز شده و اعضاء تیم نظرات و دیگاه های خود را از قبل آماده می کنند, در نتیجه یافتن عیب ها و راهکار های حل آن ها به طور موثرتر انجام می شود. علاوه بر این همه اطلاعات مورد نیاز برای جلسه بازبینی اعم از میزان بودجه, مهلت تحویل, بازخورد مشتری و … را آماده کنید.

در طول بازبینی

برای هر جلسه بازبینی, به هر صورت که انجام گیرد مواردی وجود دارد که بهتر است انجام شود:

-نقاط قوت کارتان را ذکر کنید, از اعضاء تیم قدردانی کرده و آنان را به پیشرفت بیشتر تشویق کنید.

–نکات منفی کارتان را نیز پیدا کرده و همه مواردی که طبق برنامه پیش نرفت را مورد بررسی قرار دهید. اما به هیچ وجه هیچ یک از اعضای تیم را به تنهایی سرزنش نکنید و به جای آن راهکار های حل این مشکلات را ارائه دهید.

–سعی کنید از ایراداتتان بیاموزید و توانایی هایتان را گسترش دهید تا در پروژه های بعدی بهتر عمل کنید.

–سعی کنید آموخته ها و تجربیاتتان را به دیگران انتقال دهید. برای مثال همکارتان که در پروژه شرکت نداشته و یا هر کسی که در قالب مقاله ای در وبسایت تان می تواند از این مطالب بهره ببرد.

بازبینی در طراحی سایت

 

جلسه را به طور مناسب جمع بندی کنید

جلسه بازبینی باید خاتمه ای مناسب برای پروژه باشد, همه موارد و نکات را به طور مرتب و البته مثبت مورد بررسی قرار داده و خلاصه ای از نتایج, آموخته ها, دستاورد ها و برنامه ای برای آینده ارائه دهد.

نتیجه گیری

همان گونه که الن دوریز (Ellen de Vries) در کتاب ( Collaborate:Bring people together around digital projects ) می گوید:-هر بار که شما با گروهی از افراد همکاری  می کنید چیزی خواهید آموخت که در آینده برای دیگران مفید خواهد بود- جلسه های بازبینی فرصتی عالی برای بدست آوردن دیدگاهی کلی و اشتراک آن با دیگران است.علاوه بر این , این جلسات فرصتی برای قدردانی از تیم تان , از مشتری برای انتخاب شما و در عین حال فرصتی برای ایجاد کارهای بعدی تان خواهد بود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *